Dovolená Polsko Baltské moře 19.-28.6.2019

zpět na výlety

První klasická dovolená pro Dandíka s Filípkem. Dandy s Filípkem viděli moře poprvé, a pro nás to bylo po 13letech. A pro všechny poprvé cestování karavanem. Baltské moře v Polsku. To je stručné představení.

19.6.
První den jsme si jeli do Žiliny vyzvednout zarezervovaný karavan. Naštěstí jsme nemuseli mít úplně všechno sebou, ale pořád toho byla pořádná hromada. Ještě že jsme si vypůjčili ten největší obytný vůz. Např. nádobí, příbory, stínění do auta, slunečník, rohož, kempinkový stoleček a sedačky jsme měly už připraveny v karavanu. Ale např. polštáře a deky jsme si museli vzít vlastní. Vypůjčili jsme si i kolo, člun, slunečník ale ani jsme neměli čas je použít. Na konci, ještě jen pro informaci, uvedu seznam věcí. Jen pro referenci, kdyby náhodou jsme ještě někdy příště někam jeli.
Z Žiliny jsme se přesunuli jen asi 130 km na sever do největšího polského zábavného parku Energylandia v Zátoru. Je dobré, že i tady na parkovišti myslí na karavany a poskytují asi za 50zl/den přípojku elektřiny a vody. Tak jsme se připojili a přespali do druhého dne. Jediná nevýhoda přespání zde v karavanu je blízkost hlavní cesty, takže je v noci celkem hluk. A všichni víme, jak Poláci jezdí. Gábuš to umí říct tak pěkně kulantně, ale já jsem většinou říkal, že to jsou debilové. Toto označení se vztahovalo pouze na cesty, musím upozornit. Protože jinak byli všichni velmi milý. Např. při nějakém problému s karavanem, se všichni okolo snažili pomoci (vím z vlastní zkušenosti).

20.6.
Energilandia nabízí vyřádění pro všechny věkové skupiny. Ale nejideálnější je tam jím s dětmi až když mají více jak 120 cm. Většina atrakcí má totiž regulovaný vstup na atrakce na základě výšky. Bohužel Dandy s Filípkem na dost atrakcí nemohli, tak si to musíme ještě někdy zopakovat, až budou větší. Taky je dobré si na návštěvu vyhradit určitě dva dny, protože ze jeden se to všechno stihnout nedá; tolik toho tam je. A další atrakce se ještě připravují. Plavky určitě sebou, protože je tam i vodní svět. Všechno se dá platit kartou, takže polské šušňáky netřeba.
Ještě večer jsme přejeli do cca půli cesty k Baltu do kempu NR 140 v Suchedniowu, abychom si cestu trochu rozdělili. Jet to v jednom kuse je pro všechny docela týrání, jak jsme zjistili na zpáteční cestě. V noci byla pořádná bouřka, ale karavan to téměř ustál. Pouze to vyhodilo pojistky, ale než jsem zjistil proč nám nic v karavanu nefunguje, tak to chvíli dalo. Druhý den jsme hned ráno mohli pokračovat dál.

21.6.
Leba, konkrétně Kemping Morski (NR21 Marine), to byl náš cíl cesty k Baltu. Tady Dandík s Filípkem poprvé viděli moře. A tady opravdu moře stojí za to. Velké vlny, nekonečná pláž s bílým pískem, pozvolný vstup do moře, málo lidí. Na písku si dokázali vyhrát celý den. Ani nepotřebovali jít do vody. Přijeli jsme ale docela pozdě, tak jsme si nechali vše na další dny.

22.6.
Pokračovalo krásné slunečné počasí. I když tu pořád fouká, tak jsou ale pořádné vlny. Dnes jsme u vody strávili celý den, pouze na oběd jsme se byli projít do města. Ostatně všude po městě a nejbližším okolí jezdí golfové vozíky, které berou turisty kamkoli si řeknete. Za 6zl na osobu se dostanete kamkoli. Komu nevyhovuje golfový vozík, může si půjčit kolo, elektro kolo nebo elektro motorku či skútr. S dopravou tu není problém.
Kemping jsme si vybrali dobře. Je nejlépe z hodnocených v Polsku. Pro každé karavanové stání spousta místa, v borovicovém lese s dětským hřištěm, čistými umývárnami a hlídaným vstupem. Je zajímavé, že stání jsou rozděleny do kategorií podle atraktivity, ale mě se všechny místa zdály v pohodě. V noci byl krásný klid. Nikdo se tady ožralej nemotal po kempu nebo neřval u táboráku do půlnoci. Na pláž to bylo asi 600 m. Jediná nevýhoda byla, že nešlo platit za ubytování kartou, takže můj plán vystačit pouze s hotovostí 600zl vzali brzy za své a musel jsem za draho vybírat z bankomatu. Kde to šlo, tak jsem platil kartou i za maličkosti. I tak bylo na 10 dní potřeba 8000kč ve Zlotých za věci, které nešli platit kartou.

23.6.
V Lebě je dobré, že kromě moře je tu spoustu dalších atrakcí. My jsme se dnes vydali do Slowinského národního parku. Z kempu nejdříve golfovým vozíkem do městečka Rabka, poté 3,5 km výletní lodí a pak již pěšky asi 2 km ke vstupu do parku. Ve Slowinském parku si připadáte jak na Sahaře. Obrovské duny bílého písku se táhnou až na obzor. Na jedné straně moře a na druhé jezero Lebsko. Jen ujít bos pár set metrů do kopce na vyhlídku, ubere dost sil. Zpátky jsme se tedy nechali dovézt vozíkem až do kempu.

24.6.
Další atrakce, které jsme si nenechali ujít, abychom taky furt nebyli na pláži, byly: Labyrint park Leba s největším keřovým bludištěm v Polsku. Stopoval jsem to a bloudili jsme přesně půl hodiny, než jsme došli do cíle, do středu bludiště. Dále Discovery park Leba, kde je spousta pouťových atrakci pro děti a kde Dandík s Filipem předvedli jedno ze svých řvacích (trucovacích) představení. A poté Power park Leba, kde se vyblbnou i dospělí na motokárové dráze. Ale můžou se svézt i menší. A to jsme ještě nestihli Leba park, kde kromě vodních atrakcí je něco jako dinosaurus park a další atrakce pro děti.
V Lebě by se dalo vydržet opravdu déle než jen 4 dny. My jsme ale ráno vyrazili na další štaci do městečka Chlapowo, asi 70 km na východ od Leby.

25.6.
Alexa Camping v městečku Chlapowo, byl možná ještě lepší, než Kemp Morski v Lebě. Alespoň co se přístupu k moři týče. Měli jsme krásné místo, přímo s výhledem na moře. Navíc zde brali karty, byli zde i pračky (10zl) a sušičky (7zl). Hned před kempem byla restaurace a spoustu obchodů. Hlavně to cukrářství hned u vstupu bylo nebezpečné pro naši peněženku a zdraví. Na druhou stranu v Lebě bylo více doplňkových atrakcí. Zde to bylo „jen“ moře. Pláž je zde méně impozantní (široká), písek není tak úplně bílý jak v Lebě a více tu v kempu fouká vítr. Ale to už jsem moc pedantský.

26.6.
Ve středu jsme dali celodenní túru po pláži. Z kempu byl na obzoru vidět maják, tak jsme si řekli, že k němu musíme dojít. Vzdálenosti na rozhlehlých plochách ale trochu zkreslujou. Nakonec jsme dali přes 7 km. Hlavně kluci předvedli výkon. Filípek se nesl jen maximálně 1 km, takže uťapkal 6 km. A to bylo po většinu času na boso v písku. Zpátky to byl ale trochu logistický oříšek. Bohužel golfovým vozíkem nás zpět nechtěli dovézt, protože to je prý „strašně daleko“, autobus jsme nenašli, tak jsme nakonec museli využít služeb místních taxikářů. Naštěstí zde byly mimopražské ceny, takže 40zl bylo ještě přijatelných. Večer byl krásný, romantický západ slunce. Nad pláží, na kraji kempu to vypadalo jak při nějakém představení. Lidi si začali nosit stoličky a vínko už hodinu před západem a každý hledal vhodné místo. Dnešní večer bylo vyprodáno.

27.6.
Možná jediný den, kdy nesvítilo sluníčko a bylo docela chladno, navíc dost foukalo. Na pláži to bylo na mikinu s kapucou. Ale my drsňáci ze severu (Čech) jsme se nezalekli a stejně jsme se koupali. Vlastně jenom já. Možná jediný na pobřeží Baltu ten den. Chtěl jsem ale zakusit pořádný mořský příboj. Některé vlny měly i metr pade. Párkrát mě to pěkně semlelo, že jsem ani nevěděl kde je nahoře a dole. Za 15 minut mi Gábuš říkala, že už jsem docela modrej, tak jsem radši vylezl ven. Vysypal jsem si písek ze všech otvorů a šel jsem s dětmi stavět hrad. Takovéto vlny se ale na Jadranu nezažijí.

28.6.
Poslední den pronájmu karavanu už byl jen naplánovaný přejezd zpět do Žiliny. Jak už jsem zmiňoval, byla chyba, že jsme ještě večer nepopojeli někam blíže Slovensku. Navigace sice ukazovala příjemných 8 h, cca 800 km, ale to bychom nesměli jet karavanem. Karavan je v podstatě taková obytná Karosa (autobus). Jakmile to rozjedete na více jak 110 km/h začne rachtat všechno nádobí, přes hluk motoru neslyšíte vlastního slova, začíná se vysypávat obsah skříněk, a tak celkové se začne bortit celá struktura auta (aspoň nám to teda tak připadalo). Každopádně jsem více jak 125 km/h nezkoušel. Kdo by chtěl taky sbírat kousky karavanu po dálnici. Z původních 8hodin se to protáhlo na 10,5 a měl jsem celkem dost. A to jsme chtěli jet původně až z Rujány. Příště tedy na dvakrát.

 

SHRNUTÍ
Super dovča. Zase něco úplně jiného, než jsme byli zvyklí. Nové zkušenosti a zážitky. Děti viděly pořádné moře a zkusili jsme na chvíli kočovný život.
Popravdě, karavan asi není pro nás. Že by nás to nějak ohromilo, nemůžu říci. Ale jsem rád, že si to užily děti. Dandy s Filípkem byly nadšeni. Za ubytování člověk stejně nic neušetří s karavanem, protože už samotný pronájem karavanu by dalo na 4hvězdičkový hotel. Navíc člověk nemá takovou mobilitu v místě destinace. Karavanem si nebudu jezdit ráno pro rohlíky do obchodu nebo na nějaké menší výlety po okolí.
Větší smysl by to mělo možná v případě poznávacích cest (každý den v jiném městě, na jiném místě). Nebo ve Švýcarsku, kde je přeci jen ubytování a strava hodně drahé.
Kde to šlo, tak jsem platil kartou i za maličkosti, a i tak bylo na 10 dní potřeba 8000kč ve zlotých.
Příště zase zkusíme něco nového, bohužel však už pouze v době prázdnin, když bude všude spousta lidí. Dandy už jde od září do školy, tak začne pro něj nová etapa (a asi i pro nás).

FINANČNÍ NÁKLADY
Jen pro představu, že dovolená v karavanu není vůbec žádná levná záležitost.
Kemp Zator 308 Kč / 1den
Kemp NR 427 Kč / 1 den
Kemp Morski Leba – 2806 Kč / 4dny
Kemp Chlapowo 2529 Kč / 3dny
Vstup Energylandia 2667 Kč + fotky 185 Kč
Nafta 7700 Kč
Jídlo 6808 Kč
Ostatní 7595 Kč
Zapůjčení karavanu + doplňky (člun, kolo, atd.) – 32630 Kč

CO SEBOU
Spíš jen informační seznam, kdyby náhodou příště.
Kola, stan, power banka, krosničku na dítě, gril, věci na mytí nádobí, rukavice na chem.WC, čelovky, pepř.sprej, rohožka, zámek na kolo, baťůžek, vonná svíčka na komáry, notebook, zdroj napájení, plavky, kruh, věci na písek, nafukovací člun nebo karimatky, lůžkoviny, ručníky, ťapajky. Co si lze zapůjčit spolu s karavanem: nosič na kola, kola, rohož před karavan, slunečník, plynový gril, půlstan na pláž, měnička napětí, kempinkové stoličky a stůl, izolace skel kabiny karavanu, toustovač.

ODKAZY
https://www.velkyvoz.sk/ - půjčovna karavanů
https://all4camper.com/cs/nejlepsi-kempy-v-polsku-za-rok-2018/ - nejlepší kempy v Polsku
https://polskicaravaning.pl/kempingi - mapa kempinků v Polsku
https://energylandia.pl/cs/ - Energylandia – největší zábavný park v Polsku


Copyright © ZV 2011